Jaro ve Chvalské tvrzi

O víkendu 13. a 14. května 2000 pořádal amatérská divadelní soubor Divadlo Bez dozoru již 3. ročník festivalu amatérského umění pod názve Jaro ve Chvalské tvrzi. Festival se konal v areálu Chvalského zámku v Praze 9 - Horních Počernicích. Letos poprvé byl podporován hlavním městem Prahou. Vedle představení divadelních souborů Kuklík Tyjátr, Excelsior, Cassiopeia a Bez dozoru, proběhly doprovodné akce - výstava fotografií, módní přehlídka a koncert skupiny BB-Q Smoke Style. Velké oblibě se těšila divácká anketa o nejlepšího účinkujícího, která byla vyhodnocena na konci sobotního večera a vníž zvítězil Luboš Kotalík, představitel strýce Konráda ze hry Dokonalý blázinec souboru Bez dozoru. Festivalu se celkem zúčastnilo devět souborů. Desátý, Divadlo DaŽ z Prahy, nepřijelo a ztenčilo tak program o dvě představení.

Pořádající divadelní soubor Divadlo Bez dozoru existuje bezmála pět let, ale jako občanské sdružení se zaregistrovalo až v lednu 199. Za dobu svého působení uvedl čtyři hry (řazeno chronologicky - Svatba v Andrthalii, Bublibub, Limonádový Joe, Dokonalý blázinec aneb Strejda v akci). Nyní chystá premiéru hry Čokoládový hrdina. Po roce svého působení získalo prostor v objektu zvaném Špejchar. Svépomocí a za pomoci Místního úřadu v Horních Počernicích vzniklo malé divadlo. Souborů a amatérských umělců je hodně, ale scén a výstavních síní málo, a proto pořádá soubor Bez dozoru festival Jaro ve Chvalské tvrzi, aby dal dalším amatérům možnost zveřejnit jejich umění.

V průběhu festivalu se uskutečnila výstava fotografických prací dvojice amatérských fotografů a cestovatelských nadšenců L. Sojkové a L. Kotalíka Střípky z Blízkého východu, z loňské měsíční cesty po Turecku, Sýrii a Jordánsku. Příznivci divadla zhlédli autorské představení dobříšského souboru Kuklík Tyjátr Tři mušketýři, kabaret Žvahlavárium divadla Excelsior a na závěr se představil pořádající soubor Bez dozoru s hrou Dokonalý blázinec aneb Strejda v akci. Pro milovníky recese nachystalo Divadlo Bez dozoru módní přehlídku pod názvem Styl 200 aneb I jetý věci jsou někdy IN. Nezapomnělo se ani na příznivce bigbítu, a tak si návštěvníci mohli poslechnout kapelu BB-Q Smoke Style. Nedělní odpoledne bylo věnováno zejména dětem, jimž se v úvodu představil dětský taneční soubor Cassiopeia a poté Divadlo Bez dozoru v pásmu pohádek, písniček a soutěží pro děti.

PhDr. Milan Strozer, Amatérská scéna 3/2000